Το σχολείο μας έχει πρωινή λειτουργία από τις 8.15π.μ. μέχρι τις 14.00μ.μ.

Bρίσκεται στον πεζόδρομο Ηπείρου και Ελαιών , πίσω από το άλσος του Αγ. Δημητρίου , σε ένα συγκρότημα τριών σχολείων,  μαζί με  το 2ο και το 5ο Γυμνάσιο Πετρούπολης.

Στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 1994.

Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκη ΕΠΕΑΕΚ, αίθουσα εκδηλώσεων, γήπεδο μπάσκετ με κερκίδες και βόλεϊ). Επίσης, παρέχονται στους μαθητές ατομικά ερμάρια για την αποθήκευση των προσωπικών τους αντικειμένων.

Το προαύλιο του σχολείου μας είναι έκτασης περίπου ενός στρέμματος και διαθέτει περιβάλλοντα χώρο (κήπο) περίπου 1,5 στρέμματος, που αναπλάσθηκε με τη βοήθεια καθηγητών και μαθητών.  Την φύτευση και την φροντίδα ποικιλίας θάμνων και δέντρων, καθώς και  την κατασκευή αναβαθμίδων, έχει αναλάβει η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας.