Βιβλιοθήκη ΕΠΕΑΕΚ

Γενικά, η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.Τα βιβλία προέρχονταν από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας.

20131101-IMG 2372

Ειδικότερα, η βιβλιοθήκη μας, που οφείλει την ύπαρξή της στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών λειτουργεί και ως δανειστική και είναι αφιερωμένη στην ελληνίδα ποιήτρια Κική Δημουλά. Η ίδια αίθουσα είναι εξοπλισμένη με 2 ηλεκτρονικούς υπολογιστές, βίντεο, DVD player, βιντεοκασετών και CD/DVD, και τίτλους βιβλίων(επιστημονικών, βοηθημάτων σχολικών μαθημάτων, ελληνικής και ξένης πεζογραφίας και ποίησης). Διαθέτει καθίσματα, γραφεία, φωτοτυπικό μηχάνημα, air condition, επιτραπέζια παιχνίδια και σκακιέρες. Η βιβλιοθήκη χρησιμοποιείται από τους μαθητές για την ψυχαγωγία τους σε κενά ή ελεύθερο χρόνο, για διάβασμα, για μάθημα και διενεργούνται εκεί και οι αγώνες σκακιού. Επίσης, χρησιμοποιείται και από τους καθηγητές για μελέτη, επίλυση αποριών των μαθητών τους, λειτουργία προγραμμάτων και δραστηριοτήτων.