Εργαστήριο πληροφορικής

Το σχολείο μας διαθέτει ένα εργαστήριο πληροφορικής σε μορφή δικτύου, μέσα στο οποίο υπάρχουν 12 υπολογιστές και ένας υπολογιστής ως server. Περιλαμβάνει ακόμα μία ντουλάπα όπου φυλάσσεται έντυπο και τεχνικό υλικό του εργαστηρίου, καθίσματα και πάγκοι-γραφεία. Επίσης, υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος όπου βρίσκονται ο router και άλλα συστήματα διασύνδεσης του δικτύου με το χώρο του εργαστηρίου καθώς και με τις αίθουσες διδασκαλίας, τα εργαστήρια φυσικής και χημείας, τα γραφεία του διευθυντή, των υποδιευθυντών, των καθηγητών και της βιβλιοθήκης. Η συντήρησή του γίνεται από τον υπεύθυνο καθηγητή Πληροφορικής και υποστηρίζεται από το ΠΛΗΝΕΤ και το ΤΕΙ Αθήνας για οποιαδήποτε τεχνικά προβλήματα.

Για την τρέχουσα σχολική χρονιά υπεύθυνη του εργαστηρίου είναι η κα Μαρία Λιβιεράτου, ΠΕ19.